Adaptacja poddasza pianką

  • 0

Adaptacja poddasza pianką

Adaptacja poddasza pianką

 

Kontakt MKM Izolacje

Kontakt MKM Izolacje

Adaptacja poddasza użytkowego czy też nieużytkowego zależna jest przede wszystkim od potrzeb energetycznych budynku – a jej prawidłowa izolacja wpłynie na koszty ogrzewania. Pierwszym etapem adaptacji poddasza jest budowa konstrukcji więźby dachowej a następnie jej izolacja. Pierwsza zasada dobrego ocieplenia mówi że izolacja powinna być układana po stronie zewnętrznej ściany – w przypadku ścian budynku jest to elewacja, natomiast jeśli mówimy o poddaszu będzie to termoizolacja między krokwiowa, zabezpieczenie ścianek kolankowych i elementu murłaty, jeśli natomiast odcinamy pewne elementy izolacja powinna być nakładana bezpośrednio na nie.

I tu zaczynają się trudne pytania dotyczące izolacji…

Dobrym ociepleniem w przypadku wełny mineralnej jest około 25-30 cm tego izolatora układanego na zakładkę – jednak producenci zawsze w kartach technicznych informują że trzeba to zrobić z wielką starannością aby eliminować mostki termiczne, jak jednak to zrobić w przypadku skomplikowanych konstrukcji dachowych ? Pianka dociera nawet w najmniejsze szczeliny a wełna ?

Pianka poliuretanowa to materiał który pozwala nam zaoszczędzić miejsca na poddaszu dzięki zastosowaniu mniejszych grubości izolatora – przypuśćmy że nasze krokwie mają 15 cm, w tym wypadku producent wełny zaleci zastosowanie około 30 cm co zmniejszy kubaturę naszego mieszkania, jeśli wybierzemy piankę 15 cm załatwi sprawę na dobre, gdyż zastępuje od 25-30 cm wełny mineralnej dobrej jakości !

Co ze stropem – tutaj 5cm pianki zamkniętokomórkowej zastępuje nam około 10 cm styropianu – izolacja piankowa jest izolacją termiczną i hydroizolacją dzięki czemu mamy tak naprawdę 2w1.

Tym sposobem mamy dobrze ocieplone poddasze, strop, element murłaty i ścianki kolankowe bez obniżania kubatury poddasza a  izolacje na całą żywotność budynku bez obaw że za 5-10-15 czy 20 lat wełna opadnie czy zmieni swoje właściwości!

 


Szukaj

Mapa dojazdu

Click to open larger map