Pianka poliuretanowa

Pianka poliuretanowa

Pianka poliuretanowa – najskuteczniejsza izolacja na rynku.

 

Chcielibyśmy Państwu przybliżyć temat izolacji natryskowych pianką poliuretanową – zdajemy sobie sprawę że często metoda ta opisywana jest w sposób skomplikowany, postanowiliśmy więc przekazać ją w sposób przystępny dla każdego czytelnika.

Wybór metod ocieplenia budynku zawsze zależy od inwestora, kierując się rozsądkiem izolacja powinna być wykonana jak się często mawia „raz na całą żywotność budynku”. Jako firma często spotykamy się z nieprawidłowo wykonanymi izolacjami poddaszy, dachów, stropów czy fundamentów –  w efekcie źle wykonanej izolacji następuje szybkie wychładzanie pomieszczeń  oraz wzrasta zapotrzebowanie energetyczne budynku na ciepło zauważalne w rachunkach za gaz, energię, zużyciu węgla!  Wełna mineralna jest materiałem nie porównywalnie mniej skutecznym niż pianka poliuretanowa – każdy z nas kto miał kontakt z wełną mineralną wie że materiał ten chłonie wodę,  wymaga szczeliny dylatacyjnej odpowiedzialnej za odprowadzanie wilgocie, nie każdy wie ze traci ona swoje właściwości – traci izolacyjność (spada lambda), w zimie może zamarzać, zmniejszą swoją objętość, opada i kurczy się ! Narażona jest także na działania grzybów oraz pleśni, jest doskonałym środowiskiem rozwoju mikroorganizmów oraz szkodników takich jak kuny, myszy czy szczury.

Pianka poliuretanowa to materiał termoizolacyjny, który znajduje swoje zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym – pozwala wyeliminować mostki termiczne odpowiadające za straty ciepła ograniczając je nawet o 50 %, zmniejsza ciężar konstrukcji , jest paro-przepuszczalny – zapewnia wentylację przegrody dachowej. Pianka poliuretanowa natryskiwana  na krokwie chroni drewno – nie odpada, nie kurczy się, jest wygłuszeniem akustycznym a co najważniejsze chroni ciepło zimą oraz utrzymuje niższą temperaturę latem.

15 cm pianki poliuretanowej swymi doskonałymi właściwościami zastępuje około 25-30 cm wełny mineralnej dobrej jakości ! Koszty są porównywalne wiec dlaczego wybieramy wełnę? W Polsce mamy kilku producentów wełny mineralnej którzy produkują materiały o rożnych parametrach – jeśli ktoś nastawia się na tanią wełnę kupioną w supermarkecie to musi liczyć się z jej wymianą po kilku sezonach lub ogromnymi stratami ciepła.

Pianka poliuretanowa – rodzaje !

Kliknij i przejdź na stronę z opisem wybranej technologi

Pianka poliuretanowa na poddasza – otwartokomórkowa  ——————— Pianka poliuretanowa na fundamenty – zamkniętokomórkowa

 

Czy pianka poliuretanowa jest bezpieczne?

Tak, pianka poliuretanowa w której nastąpił już proces utwardzania jest materiałem względnie obojętnym, badania wskazują, że nie zawiera gazów toksycznych, szkodliwych związków chemicznych co sprawiło że dopuszczona została w budownictwie odpowiednim atestem PZH.

Osoby wykonujące natrysk i będące w bliskim otoczeniu od operacji rozpylania mogą być narażone na spaliny i opary – powinny być wyposażone w specjalne  maski z filtrem pochłaniacza, rękawice odporne na rozpuszczalniki i odzież ochronną.

 

Historia

Otto Bayer – pionier w dziedzinie poliuretanów

1947 r. –  Bayer otrzymuje pierwsze poliuretanowe tworzywa piankowe

1950 r. – Kanadyjczycy pierwszymi protoplastami którzy zastosowali ten materiał w budownictwie

1960 r. – USA zastosowanie w systemach dachowych

 

Jak przebiega proces natrysku pianki poliuretanowej ?

Pierwszym etapem podczas natrysku jest przygotowanie odpowiednio sprzętu bez którego nawet najlepszy wykonawca izolacji nie jest w stanie wykonać pracy w odpowiedni sposób. Najważniejszy etapem jest  proporcjonalne ustawienie mieszania się komponentów (najczęściej 1:1), włączenie kompresora , agregatu, reaktora, odpowiedni dobór temperatury oraz ciśnienia, w razie konieczności recyrkulacja materiału lub jego zmiana. Tutaj warto podkreślić że producenci materiałów zawsze podają optymalne temperatury pracy na materiale oraz wartości dla pracy w warunkach letnich i zimowych – zaleca się ich przestrzeganie, gdyż praca na wyższych temperaturach może prowadzić do uszkodzenia struktury polimerowej materiału ostatecznego – spalenie, nierównomierna otwartość porów, kruszeje itp, natomiast za niska obniży wydajność nie powodując wzrostu. Każdy substrat chemiczny mogąca wejść w reakcję z drugim i kolejnym komponentem  posiada optymalne warunki chemiczne w których proces przebiega najwydajniej a otrzymany materiał spełnia w 100% swoje właściwości. W tym miejscu warto podkreślić aspekt autoryzowanych wykonawców – czyli firm które zdobywają rzetelną wiedzę na temat tej technologi i działają na terenie całego kraju. Gdy maszyna jest przygotowana do pracy przechodzimy do etapu zabezpieczeń pomieszczeń w których wykonywane będą prace remontowe – zabezpieczamy okna,drzwi, podłogi, ściany i inne elementy które mogą ulec zabrudzeniu.  W przypadku poddasza przed wykonaniem natrysku przygotowujemy obróbki okien , zabezpieczamy element murłaty na wyjściu z budynku (może być uszczelniony styropianem bądź zamurowany) oraz montujemy wieszaki pod płyty kartonowo gipsowe. Natrysk może być wykonany na praktycznie każdą powierzchnię budowlaną – pełne deskowanie, strop drewniany, ławę fundamentu, ściany budynku, płyty karton-gips, płyty OSB, membranę paroprzepuszczalną i inne.  Jeśli prace wykonywane są w miesiącach zimowych używamy nagrzewnic.

 

20 lat gwarancji na materiał jak i prace prowadzone na inwestycji !

Materiał + izolacje + agregat + zabezpieczenia izolowanych powierzchni !

Masz pytania ?

Pianka poliuretanowa

Pianka poliuretanowa

Nasz specjalista chętnie pomoże w doborze izolacji !

 +48 511-420-754